Derse zamanında gelmek ve açılış töreninde bulunmak önemlidir.

1. Dojo’ya girerken ve çıkarken Dojo’nun merkezine selam verilir.

2. Dojo’ya girdiğinizde ve ayrılırken diğer insanları selamlayınız.

3. Tatamiye girerken ve çıkarken Kamiza selamlanmalıdır.

4. Sensei tatemiye girmeden; dersin başlamasından hemen önce herkes Senpai’nin sol tarafına, kıdem sırasına göre Seiza oturmuş olmalıdır. dizler iki yumruk genişliği kadar açılır. Her iki yanınızdaki arkadaşlarınızın dizlerine dizleriniz temas etmelidir. Eller bacaklarda ve sırt dik olmalıdır. Ders başladıktan sonra tatamiye girecek öğrenci, tatamiye girer ve seiza pozisyonunda iken kamizayı selamlar ve senseinin derse davetini bekler. Davet esnasında diğer öğrenciler seiza pozisyonunda ise öğrenci shiko yürüyüşü ile yerine geçer.

5. “Shomen-Rei” komutu ile Kamizaya selam verilir. Sensei selamını bitirmeden selamlama bitirilmemelidir.

6. Sensei yüzünü dönünce; Senpai, “Sensei Rei” der.”Onegai Shimas” diyerek Sensei selamlanır.

7. Antrenman esnasında her teknik başlangıcında “Onegai Shimas” diyerek Tori ve Uke birbirlerini selamlamalıdırlar. Ve her tekniğin bitişinde “Domo Arigato Gozai Mashita” diyerek teşekkür edilip, selam verilir. “Domo Arigato Gozai Mashita” dersin sonunda kapanış selamı için de kullanılır.

8. Sensei’in işareti ile teknik çalışması bitirilir.Hızlı bir şekilde sıraya geçilir.Sensei yeni teknik gösterirken Seiza oturulur.Teknik gösterimi bitince Sensei selamlanır.

9. Sensei bir tekniği gösterirken çalışma alanının kenarlarına gidip oturunuz. Kesinlikle çalışmaya devam etmeyiniz yada çalışma alanının ortasını işgal etmeyiniz

10. Sensei’nin gösterdiği teknik çalışma esnasında mutlaka gösterildiği gibi çalışılmalıdır, gösterilen tekniğin haricinde başka bir şekli yada başka bir teknik asla çalışılmamalıdır.

11. Eğer sensei çalışma esnasında herhangi bir öğrenciyle özel olarak ilgilenirse o bölümdeki kişiler derhal çalışmaya son verip oturmalı ve açıklamalarını dikkatle dinlemelidir.

12. Sensei’nin açıklaması bittikten sonra arkasını dönmüş olsa bile selam veriniz ve çalışmaya devam ediniz. Asla Sensei’ye bir şey sormak için yanınıza çağırmayınız.

13. Her zaman selamlamalar yerde yapılmalıdır. Aksi belirtilmedikçe ayakta selam verilmez.

14. Eski ve yeni sporcular birbirlerine saygılı ve uyumlu olmalıdırlar.

15. Ders sırasında Seiza oturulur. Bağdaş kurmak yada başka şekilde oturmak yalnızca özel durumlarda Sensei’den izin alınarak sakatlık durumunda oturulabilinir.

16. Çalışma esnasında kesin bir sessizlik sağlanmalıdır. Teknikleri tekrar edilerek öğrenilebilir.

17. Aikido ve Judo öğrenmek konuşma ile değil kendini eğitime verme ve çok çalışma ile olur. Çalışma esnasında konuşma en az düzeyde tutulmalıdır.

18. Başkalarının özel eşyalarını (gi, jo, bokken vs.) kullanmayınız.

19. Eğer Uke’niz o anda çalışmakta olduğunuz tekniği bilmiyor veya hatalı yapıyorsa siz doğrusunu yaparak ona yol gösterin.Ama asla onu düzeltmeye, tekniği öğretmeye çalışmayın.Soru sormanız gereken, öğretecek olan tek kişi Sensei’dir. Uke’nize bir bebeğe davranırmışçasına teknik yapmalısınız. Ve Uke de Tori’ye uyum sağlamalıdır

20. Kohai yeni öğrenci Sempai eski (kıdemli) öğrencidir. Sizden daha eski olan öğrencilere gereken saygıyı gösteriniz. Unutmayın ki onlar bu yolda sizden daha öndedirler. Sempai/Kohai (eski-yeni öğrenci ) ilişkisini her zaman muhafaza ediniz. Sempailerinizin tekniğine her zaman saygı duyunuz. Hiç bir zaman onlarla ya da bir başkası ile tekniğin yapılışı konusunda tartışmayınız karşı gelmeyiniz

21. Kesinlikle alkollü iken çalışmayınız

22. Aikido ve Judo kişinin kendini geliştirmesi bedenini aklını ruhunu eğitmesidir Bu nedenle başkalarına karşı dürüst ve hürmetkar olmak çok önemlidir. Her zaman saygı gösteriniz.

23. Aikido ve Judo uyum üzerine kurulmuştur.Çalışma alanında hiç bir zaman kavgaya yer yoktur. Dojo sizin egonuzu tatmin edeceğiniz yer değildir. Aikido ve Judo her zaman dürüstlük yardımlaşma ve hürmet ile çalışılmalıdır.

24. Çalışmalarda değişik yaşta cinsiyette ve güçte insanlar vardır. Her ne kadar çalışmaları tüm enerjimiz ve gücümüzle yapmamızı gerekiyorsa da karşımızdaki insanın fiziki kapasitesini ve çalışmaktaki amacını göz önünde bulundurmalıyız

25. Sensei’e soru sormak istediğinizde yanına gidip Seiza’da selam verilir. Sensei yada Sempai’nin önünden geçilmez.

26. Sensei bir şey gösterir ya da öğretirse dikkatle dinleyin ve tüm çabanızla yapmaya çalışın. Hiç bir zaman karşı gelmeyin.

27. Ders esnasında dışarıdakilerle konuşulmaz, ders yarım bırakılıp gidilemez. Tatemi’ye çıkan herkesin ders süresince tek amacı Aikido ve Judo’dur

28. Derse geç kalınması durumunda; Tatemi’ye çıkıp yerde Seiza oturularak  kamizaya selam verilip beklenir (Seiza oturur şekilde) , ta ki Sensei (yada o an dersi kim veriyor ise) selamlayıp derse girmesine izin verene kadar.  Sensei’in selamına da karşılık verilir.

29. El ve ayak tırnakları kısa olmalıdır.Ayaklar temiz olmalıdır.Ayakkabılar ve terlikler ile tatamiye asla girilmez.

30. Soyunma odaları da (duş ve tuvaletler) dojo’nun önemli bir parçasıdır; kullanımı konusunda mutlaka hijyen , ahlak ve görgü kurallarına mutlaka uyulmalıdır .

Lütfen uygun davranış kuralları hakkında uyarıldığınızda kötü hissetmeyiniz, çünkü onlar sizin güvenliğiniz ve öğrenim tecrübeniz için önemlidirler.