“AİKİDO, BEDEN VE BEYİN GELİŞİMİ İÇİN FAYDALIDIR”

Çocukların gelişiminde aikidonun etkisinden bahseden Doç. Dr. Gökhan Gündoğdu, “Aikido’nun oyun gibi başlayan eğitimin içinde denge, hareketleri önceden kestirmek ve ona göre bir karşılık vermek gibi beyin gelişimini sağlayan alışkanlıklar vardır. Koordineli bir halde yapılan hareketler çocukların beden ve beyin gelişimi için çok faydalıdır” dedi.

Çocukların beden ve beyin gelişimi için tavsiye edilen sporlardan biri olan Aikido’yu oyunla öğrenen çocukların zaman içinde sporun kazanımlarını alışkanlığa çevirerek, akademik ve sosyal hayatta daha başarılı ve disiplinli bireylere dönüştüğü belirtiliyor.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği’nde görevli Doç. Dr. Gökhan Gündoğdu çocukların Aikido ile koordineli hareketler yaptığını, bunun da beden ve beyin gelişimi için çok faydalı olduğunu söyledi.

Çocuklarda özgüven eksikliğinin akademik başarı ve sosyalleşme önündeki en büyük engel doluğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gündoğdu, “Aikido ile içine kapanık, sıkılgan ya da hiperaktif çocuklar yaşıtları ile spor yaparak sorunlarını aşabilir.

Erişkinlerde öğrenme eğitim, çocuklarda ise oyun ile olur. Eğitmenler tarafından çocuklara verilen Aikido eğitimleri, oyun içinde, koordineli hareketler haline getirilerek çocuğa sunulur. Çocuklar farkına varmadan yaptıkları bu hareketlerle kas-kemik gelişimini sağlarken yavaş yavaş da kendilerini savunmalarına yarayacak bir sporu öğrenirler.

Aikido’nun oyun gibi başlayan eğitimin içinde denge, hareketleri önceden kestirmek ve ona göre bir karşılık vermek gibi beyin gelişimini sağlayan alışkanlıklar vardır. Koordineli bir halde yapılan hareketler çocukların beden ve beyin gelişimi için çok faydalıdır.

DOÇ. DR. GÜNDOĞDU